
Kallerö Kallriga fricamp
Häng med nästan ett dygn till Kallerö dit vi åker på ca 20 minuter. En helt gratis ställplats som ligger vackert vid Kallriga naturreservat där man fricampar utan el men med tillgång till enkel toalett.
Naturen är fantastisk och det finns fina vandringsstråk att gå. Magisk solnedgång fick vi också.
Vår pälskling ville vara hemma hos sonen denna helg eftersom vi sedan skulle dra till Norge och han behövde ha lite egentid med sin unge herr husse ;)
Förra årets läsning innebar alla Sofie Sarenbrants böcker om kriminalpolisen Emma Sköld. Rekommenderas!
Given lurre, bubbel och korv.
Kallerö
Kallerö ligger i anslutning till Kallriga naturreservat. Längst ut vid Kallerö fanns en gång i tiden en hamn där man lastade båtar med järn från bruken i Forsmark, Österby och Gimo. Det mesta av malmen hamnade i Sheffield i Storbritannien. Idag finns bara den gamla kajen och två järnbodar kvar.
Kallriga Naturreservat
Kallriga består av kuststräckan mellan Jungfrufjärden och Kallerö samt Kallrigafjärdens västra delar. Det är en innerskärgårdsmiljö där kusten är väldigt sönderskuren och det finns många grunda fjärdar och vikar.
På land hittar du strandängar och betesmarker, igenväxande lövängar, vild barrskog och ädla lövträd. Den ständigt pågående landhöjningen gör att det finns många kärr och små sjöar i olika stadier av avsnörning från havet. Stora delar av reservatet är stiglöst land och det är ibland svårt att ta sig fram.
Längst i söder är det mer lättillgängligt. Här finns det markerade stigar, eldstad och ett fågeltorn med god utsikt över Kallrigafjärden. Den grunda fjärden är en viktig rastplats för flyttande fåglar, så vår och höst kan du se massor av änder, gäss och svanar. Eftersom kuststräckan är så pass ostörd, häckar också många vanliga och ovanliga fåglar. Havsörn är snarare regel än undantag att se här, kanske upptäcker du till och med flera stycken samtidigt.
De grunda vattnen längs kusten är idealiska att paddla eller ro runt i. Då kan du hitta dina alldeles egna privata smultronställen.

Lokalare ägg än så här blir det inte.
Ljuvlig solnedgång avslutade denna fantastiska semesterdag nästgårds.
Redan nästa dag drog vi vidare för att upptäcka andra små platser på Hållnäskusten.

